NYHET hösten 2025: Nu kan du även åka hit på veckoresor!
Pestana Palm Gardens, som ligger i anslutning till den charmiga byn Carvoeiro, har länge varit ett av våra allra mest populära long stay-resmål.
Här väntar en fantastiskt mysig lägenhetsresort med trevliga lägenheter och fin utsikt över Atlanten. I mitten av resorten hittar du det mysiga poolområdet med restaurang som fungerar som en naturlig samlingspunkt efter dagens golfrunda på någon av de fem Pestanabanorna Gramacho, Vale da Pinta, Alto, Vila Sol och Silves.
På gångavstånd finns ett stort utbud av restauranger och en ännu kortare promenad bort ligger stranden Praia do Vale de Centeanes, där det även finns en mysig servering där du kan njuta av en middag och titta på solnedgången.
Carvoeiro är en mysig portugisisk fiskeby som utvecklats till en trevlig semesterort. Mitt i byns centrum ligger den ikoniska stranden Praia do Carvoeiro, omgiven av höga klippor och färgglada hus. Här finns ett livligt restaurangutbud, med både traditionella portugisiska rätter och internationell mat. Byn är särskilt känd för sina fisk- och skaldjursrätter, med många restauranger som erbjuder färska lokala råvaror.
Carvoeiro Aktuellt väder
Par 72 5 532 m 5 212 m 4 777 m
Gramacho är en väldigt uppskattad bana på Algarve och är designad av Ronald Fream och Nick Price. Banan är relativt kuperad och flera ondulerade greener och fairways kommer sätta dina golfkunskaper på prov. Banan slingrar sig genom kulliga områden med olivlundar och härliga vyer över havet.
Mitt emellan Gramacho och systerbanan Vale da Pinta (cirka 5 minuter från båda banorna) ligger Pestana Academy, som är träningsanläggning med driving range, chipping- och putting green samt övningsbunkrar.
Klubbhuset har en bar och restaurang.
Par 72 5 679 m 5 241 m 4 866 m
Vale da Pinta är en mästerskapsbana designad av Ronald Fream. Banan har flera gånger stått värd för kvalet till Europa Senior Tour och är en välmeriterad bana på Algarve som invigdes 1992. Banan bjuder på många varierande golfhål som kännetecknas av många stora, snabba greener. Här får du en härlig och varierad runda med strategiskt placerade bunkrar och vattenhinder som kräver precision i varje slag. Mitt emellan Vale da Pinta och systerbanan Gramacho (cirka 5 minuter från båda banorna) ligger Pestana Academy. En träningsanläggning med driving range, chipping- och putting green samt övningsbunkrar.
Par 70 5 555 m 5 283 m 4 748 m
Alto GC är belägen strax utanför fiskebyn Alvor. Banan är designad av den legendariska golfarkitekten Sir Henry Cotton (det blev den sista han designade) och har en imponerande layout med strategiskt placerade bunkrar, vattenhinder och fina greener. Banan erbjuder också fantastiska vyer över det omgivande landskapet.
Hål 16 sticker ut lite extra var en gång i tiden Europas längsta par 5 hål och är fortfarande en rejäl utmaning! Banan är lätt att gå och har en driving range, puttinggreen och övningsbunker, där du kan träna och förbättra ditt spel.
Silves Golf Course är en av Algarves mest spektakulära golfbanor, belägen i en oas av grönska och omgiven av de majestätiska bergen i Monchique.
Från första tee, blir du omedelbart omfamnad av den rika historien och kulturen i Algarve. Du kommer att spela på fairways som vindlar sig genom pittoreska byar och förtrollande olivlundar.
Men det är inte bara den fantastiska miljön som gör Silves Golf Course till en av de bästa på Algarve. Banan är också känd för sin utmanande layout, med smala fairways, strategiskt placerade bunkrar och vattenhinder som kommer att testa även den mest erfarna golfspelaren. De väl underhållna greenerna ger en konsekvent rull och lämnar inget övrigt att önska.
Prime Par 36 3 241 m 3 032 m 2 728 m
Challenge Par 36 3 152 m 2 943 m 2 678 m
Prestige Par 36 3 081 m 2 905 m 2 585 m
Vila Sol är är designad av den välkända engelska banarkitekten Donald Steel. Belägen i en naturskön omgivning med frodig vegetation och vackra sjöar är detta en golfbana som imponerar på alla golfare.
Vila Sol har 27 hål som är utspridda över tre olika slingor, vilket gör banan varierad från gång till gång. Banans design är elegant och spektakulär med snabbt spel och kvalitativt underlag som gör att du kan spela med högsta precision.
Pestana Palm Gardens är vår mysigaste lägenhetsresort belägen i vacker grönska och med fin utsikt över den vackra klippkusten från den allmänna trädgården. På anläggningen finns en utomhuspool och endast 200 meter från hotellet finns trappor som tar dig till den vackra stranden. Lägenheterna är hemtrevligt inredda, har fullt utrustade kök och antingen balkong eller uteplats.
Palm Gardens har en uppskattad restaurang precis i anslutning till receptionen och utomhuspoolen. Även några andra restauranger finns på behagligt gångavstånd. Carvoeiros centrum ligger cirka 1,5 km från anläggningen och promenadsträckan är behaglig på asfalterad stig (tar ca 20 min). Det finns också ett litet gym och bastu att tillgå för Palm Gardens gäster.
På din Long stay kan du välja att bo i 3-rumslägenhet standard med två sovrum och två badrum, eller 3-rumslägenhet superior med två sovrum och två badrum. Båda lägenhetstyperna har balkong eller terrass, men de senare är något större och har bättre läge på resorten. Köket är utrustat med det du behöver för en härlig vistelse och har bland mikrovågsugn, kaffebryggare, brödrost, spisplattor, diskmaskin och tvättmaskin
På en- och tvåveckorsresor kan du välja att bo i studiolägenheter. Studiorna är fullt utrustade med ett kök, ett badrum med dusch och en möblerad uteplats. De är luftkonditionerade och har bland annat gratis wifi, tv, mikrovågsugn, kaffebryggare, brödrost, spisplattor, diskmaskin och tvättmaskin. Studiorna har också en soffa med tillhörande bord samt mindre matplats.
Du parkerar enkelt din hyrbil direkt utanför boendet.
1-rumslägenhet med kök för två personer. Lägenheten är utrustad med en dubbelsäng, soffa samt matbord och ett väl utrustat kök med bland annat spis, mikrovågsugn, vattenkokare och brödrost. Uteplats mot grönområde. 34m².
3-rumslägenhet med balkong och terrass. 2 sovrum och 2 badrum (dusch i det ena, badkar i det andra). Köket är utrustat med det du behöver för en härlig vistelse har har bland annat spis, mikrovågsugn, vattenkokare och brödrost. Lägenheten är i två plan med trappa. 80m².
Mer fördelaktigt läge på resorten och större än standardlägenheterna. 3-rumslägenhet med balkong och terrass. 2 sovrum och 2 badrum (dusch i det ena, badkar i det andra). Köket är utrustat med det du behöver för en härlig vistelse har har bland annat spis, mikrovågsugn, vattenkokare och br...
Mer fördelaktigt läge på resorten och större än standardlägenheterna. 3-rumslägenhet med balkong och terrass. 2 sovrum och 2 badrum (dusch i det ena, badkar i det andra). Köket är utrustat med det du behöver för en härlig vistelse har har bland annat spis, mikrovågsugn, vattenkokare och brödrost. Lägenheten är i två plan med trappa. 92m².