Skip to main content

Port el Kantaoui

Veckoresa eller Long Stay

Några kilometer utanför staden Sousse finner du den tunisiska pärlan Port el Kantaoui. Här har du gångavstånd till allt: banan, restauranger och havet. Som namnet antyder är mycket uppbyggt kring hamnen som är en av Tunisiens största. En promenad längs kajen erbjuder inte bara en vacker miljö utan också många välfyllda butiker och trivsamma uteserveringar. Förutom marinan har Port El Kantaoui även kilometerlånga sandstränder. 

Här får du boende på femstjärnigt hotell med halvpension plus, vilket betyder att du får ett glas vin/öl eller läsk till maten. Du kan också köpa till all inclusive. 

Golfen spelas på El Kantaoui Golf Course och du har fyra greenfee inkluderat i priset. Vill du spela ännu mer kan du enkelt köpa till en extra runda vid bokning. 

Vill du hitta på något på en spelledig dag är det bara 15 minuter med taxi in till Sousse, där du kan ta del av det myllrande stadslivet med marknader och restauranger. 

Port el Kantaoui Aktuellt väder

  • Fler bilder
  • Fler bilder
Kundbetyg
: 4 av 5 stjärnor
4,2/5
Höjdpunkter
  • Både veckoresor och Long Stay
  • Gångavstånd till golf
  • Nära till strand och marina med restauranger
  • Omtyckt 36-hålsanläggning
  • Halvpension ingår
Det här ingår i priset1 vecka - Marhaba Palace
  • Flyg till Tunisien t/r inklusive skatter
  • Golfbag på flyget
  • Transfer till hotellet t/r
  • Hotell med halvpension inkl ett glas vin/öl eller läsk till maten
  • Fri tillgång till gym, inomhuspool och bastu
  • 4 Greenfee på El Kantaoui
  • Eastonvärd
  • Lokal turistskatt betalas på plats

Golfbana

    El Kantaoui Golf Course

    • Fler bilder
    • Fler bilder
  • Panorama CoursePar 72 6 044 m 5 630 m 5 223 m 4 787 m

    Sea CoursePar 73 6 273 m 5 895 m 5 521 m 5 066 m

    Nära hotellet ligger El Kantaoui Golf Course som erbjuder två 18-hålsbanor - Panorama och Sea Course. Dessa två banor av olika karaktär gör din golfupplevelse både intressant och omväxlande. Banorna är designade av Fream, Volveridge och Peter Thomson. Anläggningen har fina träningsmöjligheter med drivingrange, två puttinggreener, chipping område samt övningsbunkrar. Klubbhuset är trivsamt och har nyligen genomgått en stor renovering.

    Du promenerar knappa 10 minuter för att ta dig till golfanläggningen och det finns möjlighet till bagförvaring på golfklubben. Golfvagnar finns att hyra.

    Panorama Course ligger i kuperad terräng med breda fairways och fantastisk utsikt över det glittrande Medel­havet. Här kan den våghalsiga spelaren belönas om den satsar från tee.


    Banan har en fantastisk utsikt över hela Port el Kantaoui och bjuder på en härlig mix av seaside och olivlundar. Sea Course är relativt flack och smal, vilket kräver precision i slagen.

    Antal hål36 hål (18 + 18)
    Avstånd från boendeKort promenad
    GrästypBentgräs
    Hcp-krav36
    Driving rangeJa
    PuttinggreenJa
    ChippinggreenJa
    Pro ShopJa
    VagnhyraJa
    GolfbilJa (förbokning krävs)
    Klubbor att hyraJa
    Soft spikes-kravJa
    RestaurangJa
    BarJa

Hotell

    Marhaba Palace (Hotellklass: 5 stjärnor)

    • Fler bilder
    • Fler bilder
  • Marhaba Palace är ett hotell med utmärkt läge vid Medelhavet som precis har uppgraderats till femstjärnig status. Här finns en privat strand och Port El Kantaoui Golfklubb inom gångavstånd. Närheten med promenadavstånd till den trivsamma småbåtshamnen med shopping och restauranger ger semestern ännu en dimension.

    Hotellrummen på Marhaba Palace har balkong mot omgivningarna eller trädgård. Havsutsikt kan köpas till. På rummen har du eget badrum med badkar eller dusch. Air condition är säsongsbetonad och beror på väder.

    Marhaba Palace lockar med två inbjudande utomhuspooler och en uppvärmd inomhuspool i hotellets huvudbyggnad. Det finns även ett stort gym i separat byggnad, hamam med bastu där du har fritt inträde. Önskar du delta i särskilda gym-pass eller boka behandling finns det även möjlighet till det. Hotellet har egna tennisbanor.

    Under semestern ingår halvpension plus på hotellet. Det innebär frukost samt middag inkl. måltidsdryck (öl, vin, vatten etc.). Dessa måltider intas i huvudrestaurangen som serverar bufféer. Du kan köpa till all inclusive.

    Halvpension (per vecka)Halvpension Plus (inkl måltidsdryck)
    All-InclusiveJa, går att boka till mot extra kostnad
    Gångavstånd till golfbana900 meter
    Gångavstånd till strandJa
    Balkong på rummetJa
    ElektricitetAdapter kan behövas
    HårfönJa
    InomhuspoolJa
    UtomhuspoolJa
    MinibarKylskåp, men ej fylld minibar
    SafeJa
    Satellit-TVJa
    WiFi InternetFritt wifi ingår
    BagförvaringFinns på golfbanan men utan lås
    GymFritt inträde, kostnad för pass
    AffärJa
    Närmaste stadskärnaPort el Kantaoui, promenad ca 5 min
    SpaJa
    Transfertid från flygplatsenTunis ca 1h 50min

Väder

jan feb mar apr maj jun
Dag161719212428
Natt8910121519
Soltimmar5678910
jul aug sep okt nov dec
Dag323230262117
Natt22232117139
Soltimmar11108765

Karta

Avgångar & priser

Sida 1 av 4

AvresaAvreseortHotellReslängdPlatserPris
4/3Stockholm
Direktflyg
Marhaba Palace1 veckaLediga platser12 590:-BokaMer information
4/3Stockholm
Direktflyg
Marhaba Palace2 veckorFå platser17 990:-BokaMer information
4/3Stockholm
Direktflyg
Marhaba Palace3 veckorFå platser19 990:-20 590:-BokaMer information
4/3Stockholm
Direktflyg
Marhaba Palace4 veckorFå platser23 990:-24 590:-BokaMer information
4/3Köpenhamn
Direktflyg
Marhaba Palace1 veckaLediga platser11 990:-BokaMer information
4/3Köpenhamn
Direktflyg
Marhaba Palace2 veckorFå platser17 590:-BokaMer information
4/3Köpenhamn
Direktflyg
Marhaba Palace3 veckorFå platser19 590:-19 990:-BokaMer information
4/3Köpenhamn
Direktflyg
Marhaba Palace4 veckorFå platser22 990:-23 990:-BokaMer information
11/3Stockholm
Direktflyg
Marhaba Palace1 veckaFå platser12 590:-BokaMer information
11/3Stockholm
Direktflyg
Marhaba Palace2 veckorFå platser17 990:-18 590:-BokaMer information
11/3Stockholm
Direktflyg
Marhaba Palace3 veckorFå platser19 990:-20 590:-BokaMer information
11/3Stockholm
Direktflyg
Marhaba Palace4 veckorFå platser23 990:-BokaMer information
11/3Köpenhamn
Direktflyg
Marhaba Palace1 veckaLediga platser11 990:-BokaMer information
11/3Köpenhamn
Direktflyg
Marhaba Palace2 veckorFå platser17 590:-17 990:-BokaMer information
11/3Köpenhamn
Direktflyg
Marhaba Palace3 veckorFå platser19 590:-19 990:-BokaMer information

Eastonbloggen

Under säsongerna lägger våra Eastonvärdar upp bilder och berättelser om vad som händer på våra resmål. Häng med och se vad som händer i Port el Kantaoui!

Öppna Eastonbloggen i ett nytt fönster

Bra att veta

Nedan hittar du våra vanligaste frågor och svar. Om du inte kan hitta svaret på din fråga, tveka inte att kontakta oss genom att maila till info@eastongolf.se eller ringa till 040 - 94 75 00.

Under resan

  • Butikernas öppettider under ramadan

    Under 2024 infaller ramadan från 9 mars till 8 april. Det kan påverka butikers och restaurangers öppettider. Hotellets faciliteter har dock öppet som vanligt. 

  • Finns det någon form av underhållning på hotellet?

    Hotellet har en grupp ungdomar, Animation Team, som arrangerar olika aktiviteter dag- och kvällstid. Bland mycket annat finns pilkastning, bågskytte, bouleturneringar, poolgymnastik, vattenpolo, dansuppvisning, sångframträdande, karaoke med mera. Observera att programmetkan variera från vecka till vecka och under säsong. 

  • Reserekommendationer

    Vi följer alltid UD:s rekommendationer. Du kan ladda ner UD:s app "Resklar" som finns till både iOS och Android. 

  • Var kan man förvara golfbagen?

    Golfbagen kan förvaras i Caddie Master-garaget vid alla vagnar och golfbilar. Easton Golf har ett eget uppmärkt och avgränsat utrymme som låses utanför öppettiderna. 

  • Var kan man köpa vatten?

    Vatten finns att köpa i hotellets bar och i klubbhusets restaurang. De som har all inclusive får hämta vattenflaskor gratis i baren.

  • Var kan man växla pengar?

    Hotellets reception växlar sedlar EUR, USD och SEK till TND. Det går ej att använda bankkort. Bankomat finns det flera stycken av på väg till marinan, vilket är 5-10 minuter promenad.

Hammamet
Nyhet

Hammamet

  • Tunisien
  • Bo vid havet