Egypten - Sharm el Sheikh
På Sinaihalvöns yttersta spets, alldeles vid Röda Havet, ligger Sharm el Sheikh - en riktig pärla. Österlandet hälsar dig välkommen med dess mystik, charm och tusenåriga historia. Restauranger, marknader - ja, allt genomsyras av den spännande kulturen. Upplev öknen från kamelens rygg eller dyk ner i Röda Havets kristallklara vatten. En resa till Egypten innebär förutom golf och fantastiska äventyr en resa tillbaka till urminnes tider. Här föddes civilisationen och med det, den första golfspelaren.
Hotell
Vi bor på det femstjärninga hotellet Jolie Ville, ett mycket fint och exklusivt hotell, med underbart läge. Transfertiden från flygplatsen till hotellet är ca 20 minuter.
Golf i öknen
I den omgivande öknen finns inte tillstymmelse till liv. Här i detta karga landskap ligger golfbanan som en oas, grön, med palmer och porlande vatten. En minst sagt häftig kontrast. Själva banan passar nybörjaren såväl som singlehandicaparen utmärkt. Banan som sköts med varsam hand har stora undulerade greener som lockar till långa inspel. Klubbhuset är en anläggning full av modern utrustning. Här kan du slappna av ute på terrassen, handla i golfshopen eller besöka hål 19 - baren och restaurangen. Som på alla våra resmål har vi förbokat starttider. Vi har valt förmiddagstider för att ni senare under eftermiddagen skall kunna ta ett dopp i det blå eller besöka staden för lite shopping. Som regel är det lite folk på banan så någon väntetid är det inte att tala om. Bara att pegga upp och slå ut!

Svart som natten - sött som kärleken
I Sharm-el Sheikh är hotellen och turisterna många. I den gamla staden kan du däremot uppleva det genuina och få en inblick i kulturen och i befolkningens vanor och seder. Behärskar du tekniken att pruta och besitter ett visst tålamod har du alla möjligheter att fynda i basaren. Ett populärt nöje är att slå sig ner på ett av de många kaféerna längs med strandpromenaden i Naama Bay eller på en matta i sanden och insupa kvällsatmosfären. Kaffet som är riktigt starkt och serveras med mycket socker skall enligt talesättet vara svart som natten och sött som kärleken.
Ökensafari – en vandring i Moses fotspår
Sinaiberget reser sig drygt 2 285 meter över havet. Det var hit upp som Moses tog sig för att möta Gud ”på halva vägen”. Med sig hem fick han ett antal kloka ord inristade i 10 stenar, de tio budorden. Hoppa in i jeepen och följ Moses fotspår i en häftig ökensafari eller företa dig en resa till huvudstaden Kairo. Här i Egyptens huvudstad finns så mycket att se. Utbudet av muséer och historiska platser är enormt. Låt klubborna och kroppen vila en dag och boka äventyren av skandinaviska guider på plats. Ja, Egypten har något att erbjuda för alla. Ett unikt resmål som gör att du vill återkomma år efter år.


