Easton Golf AB
Paketresa
  • Norra Cypern
    • Kyrenia - Korineum
  • Dubai
    • Dubai
  • Dominikanska Republiken
  • Italien
    • Toscana
  • Portugal
    • Montado
    • Praia D'El Rey
  • Spanien
    • Costa Daurada
    • Oliva Nova - Nyhet
    • Teneriffa - Nyhet!
  • Tjeckien
    • Marienbad
    • Prag - weekendresor & kortveckor
  • Tunisien
    • Hammamet
    • Port el Kantaoui
  • Turkiet
    • Belek
  • Long stay
    • Spanien - Roda
    • Norra Cypern - Kyrenia
  • Easton Golfskola
    • Portugal - Algarve
  • Eastonbloggen
  • Presentkort
Nyhetsbrev
Om Easton Golf | Resevillkor | Beställ Katalog | Kontakta oss | Mina bokningar | Betalningssätt | Boka resa | Betala
Golf
Hem » Italien » Toscana » Golf
Italien-Toscana  |  Flygtider Priser Inför resan Golf Utflykter Väder  |  Fler bilder (Italien-Toscana)  |  Fler bilder (bildspel/Toscana)  | 

Golf

På Montecatinis höjder
Montecatinis golfbana följer naturligt det böljande landskapet och en mer naturskön bana är svår att hitta. Här, vid klubbhuset från 1500-talet och med enastående omgivningar har man Toscana i ett nötskal. Den kuperade terrängen är en utmaning för varje golfare. En tuff bana men med en bedårande skönhet som gör den till den vackraste. Här spelar vi två av dagarna.

Arnold Palmer - Le Pavoniere
Mannen bakom skapelsen Le Pavoniere är Arnold Palmer. På specifikt Palmer-manér har vattnet en central roll och inte mindre än tre fjärdedelar av hålen är försedda med vattenhinder. En tuff utmaning, där du noga måste överväga varje slag. Banan är belägen i det bördiga slättlandskapet med olivträd som kantar hålen. Greenerna är välbonade och inte ett grässtrå ligger fel på fairway. Le Pavoniere har stått värd för flera stora tävlingar och klubben är väldigt exklusiv med endast 300 aktiva medlemmar, så några köer är det inte tal om. Här spelar vi två av dagarna.

Golfbil går att förboka på banorna. Observera att vid blöta banor är golfbil ej tillåtet.

VIKTIGT!
Har ni önskemål om att spela med någon speciell person första dagen så var vänlig skriv detta i er bokning under INFORMATION TILL HOTELLET om ni bokar på internet. Ringer ni och bokar ber vi er att tala om era önskemål för vår personal. Det är viktigt att vi får reda på dessa önskemål innan ni reser. Även på plats gör vi förstås allt vad vi kan för att tillgodose önskemål men det är mycket lättare om vi vet om det innan.
Boka nu
Nyheter
  • 2012-05-16 Boka Papillon Ayscha till hösten
  • 2012-05-10 Easton Golf sponsrar tävling på Kalmar GK
  • 2012-04-26 Höstens resor till Tunisien
Fler nyheter » RSS »
Easton Golf AB · Södra Förstadsgatan 23, 211 43 MALMÖ | Telefon 044 - 24 70 05 | Fax 044 - 24 79 05 | © info@eastongolf.se 2012 | Sajtkarta | Cookies
Webbaserat bokningssystem och internetsystem för researrangörer. Boka resor effektivt på internet.

Föreningar

Easton Golf AB är medlem i föreningarna
  • SRF
  • IAGTO
  • Kammarkollegiet